Uppunud mets

2017

Tähepärg

Suure suuga kuningas

Elas kord kuningas. Ühel päeval avastas ta kohkudes, et tema suu on imelikul viisil kasvama hakanud.  See paisus ja venis iga päevaga üha suuremaks ning muutis kuninga üpris inetuks. Keegi ei aimanud, et selle häda oli kuningale saatnud õel vaim, et tusases tujus olles kuninga arvel halba nalja teha. Mõistagi oli kuningas oma moonutatud välimuse pärast väga õnnetu ning kutsus arste lähedalt ja kaugelt, lootuses, et need ta tarveks ravivad.  …..

Selles muinasjutus kajastub Austria valitsejate Habsburgide välimus. Vanadel maalidel ja kujudel võib näha, et paljudel Habsburgidel – eriti meestel – oli esileulatuv alalõug ja lai, rippuv alahuul. See oli suguvõsa tunnus, mis paljude põlvkondade jooksul kandus vanematelt edasi lastele. Habsburgid ise seda arvatavasti iluveaks ei pidanud.

KKK:

K: Muinasjutud nagu muinasjutud ikka?

V: Austria on osa saksa kultuuriruumist ja sealsed muinasjututraditsioon tuleb tuttav ette kõigile, kes on lugenud näiteks vendade Grimmide kogumikke. Kuid leidub ka eripäraseid jooni ja kohalikku koloriiti, näiteks seoses konkreetsete kohtade või isikutega. Seda püüdsingi edasi anda.

K: Mõne loo juures on ajaloolised kommentaarid?

V: On, sest mu eriala saadab mind igas olukorras. Ka ilukirjandust lugedes tiksuvad taustal ajaloolised paralleelid. Nende kaudu saab pealtnäha lihtne lastelugu kihte juurde, muutub sügavamaks ja elulisemaks.